Palet Transfer Sistemleri ve Rulolu Konveyörler

Palet Transfer Sistemleri

Palet transfer sistemleri, otomatik veya el ile paletli ürünlerin taşınmasında kullanılan makinelerdir. Bu sistemler, palet üzerindeki bileşenlerin aktarımı için kullanılır ve genellikle lojistik sektöründe palet taşımacılığında kullanılır. Palet taşıma hızları dakikada 5 ile 40 metre arasında üretilebilir. Palet üzerinde taşınacak ürünün maksimum ağırlığına bağlı olarak palet konveyörlerinin tasarımları değişmektedir.

Rulolu Konveyörler

Rulolu konveyörler, endüstriyel taşıma sistemlerinde taşınacak yüklerin rulolar üzerinde istenilen yöne hareket ettirilmesini sağlayan makina gruplarıdır. Rulolu konveyörler, ingotlar, levhalar, döküm-potaları, rulo halindeki mallar, borular, kütükler ve sandıklar gibi parça malları yatay ve aşağı veya yukarı doğru hafif eğimli rulolu yollar üzerinde taşımaya yararlar. Rulolu konveyörler, endüstriyel taşıma sistemlerinde taşınacak yüklerin rulolar üzerinde istenilen yöne hareket ettirilmesini sağlayan makina gruplarıdır.

Rulolu konveyörler, çalışma şekillerine göre güç alan (tahrik) ve avare rulolu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadırlar. Güç alan konveyörlerin ruloları bir motor vasıtasıyla kendi ekseni etrafında döndürülebilmektedir. Avare rulolu konveyörlerde ise kuvvet doğrudan yüke uygulanır.