Bakla Bantlı Konveyör

Bakla bantlı konveyörler, genellikle tarım ve gıda işleme sektörlerinde kullanılır. Bu sistemler, bakla gibi ürünlerin hızlı, verimli ve uygun maliyetli taşınmasını sağlar. Bakla bantları, düzgün bir yüzeye sahip olmayan veya özel şekillerde olan ürünlerin taşınmasında özellikle tercih edilir.

Bakla Bantlı Konveyörlerin Şase Malzemesine Göre Çeşitleri:

  • Çelik Şaseli Bakla Bantlı Konveyör: Bu tip konveyörler, dayanıklılık ve güç gerektiren uygulamalar için idealdir. Çelik şase, ağır yüklerin taşınmasına olanak sağlar.
  • Alüminyum Şaseli Bakla Bantlı Konveyör: Bu tip konveyörler, hafiflik ve esneklik gerektiren uygulamalar için uygundur. Alüminyum şase, kolay montaj ve demontaj sağlar.

Bakla Bantlı Konveyörlerin Şekillerine Göre Çeşitleri:

  • Düzgün Doğrusal: Ürünlerin kot farkı olmadan taşınmasında tercih edilir. Ürün taşıma, biriktirme, makinalar arası ürün taşıma montaj konveyörleri vb. uygulamalar için idealdir.
  • Eğimli Konveyör: Yüksek bir yere ürün taşıma isteğinde kullanılır. Genellikle koli, çuval vb. ürünleri düşük maliyetli ve güvenli bir şekilde katlar arası taşımada kullanılır.
  • Geçiş Yollu: Konveyör hattının düz olarak ilerlemesi mümkün olmadığında veya forklift ve araç geçişi sağlamak için kullanılır.
  • Z Şaseli: Konveyör hatlarında yükseklik farkı olduğunda veya taşınan ürünün yükseğe çıkarılması istendiğinde kullanılır.
  • Ters Kırımlı: Bant ömrünü azaltmasına karşın alçak seviyedeki ürünü hat seviyesine almak için uygundur. Doğru bant seçimi ile problemsiz çalışır.
  • Kırımlı: Konveyör hatları arasında yükseklik farkı olduğunda kullanılır.

Bakla bantlı konveyörler, taşınacak ürünün özelliklerine ve kullanılacak yere göre özelleştirilebilir. Bant ve şase özellikleri, uygulamanın gereksinimlerine göre belirlenir. Bu, konveyörün verimliliğini ve işlevselliğini artırır. Bu sistemler, üretim hattının her aşamasında ürün taşımayı kolaylaştırır ve işlem verimliliğini artırır. Bu nedenle, birçok endüstri tarafından tercih edilirler.